Esnek zaman

Özel yüzme derslerinin tercih edilmesinin sebeplerinden biri esnek gün ve saatlerde yapılabilmesidir. Yüzme eğitimi almayı düşünen çoğu bireyin günlük programları belli olmadığı için eğitmenle konuşup ders gün ve saatlerini işlerine göre ayarlayabilirler.

Su korkusu

Su korkusu olan bireylerin özel yüzme dersi almalarında fayda vardır. Su korkusu öğretme ve öğrenmede zorlu bir süreç olarak görünür. Bu durumda eğitmenin yalnızca su korkusu olan kişiye özel çalışma yapması, sakin bir eğitim seansı geçirilmesi, aceleci davranmaması ve kişi odaklı olması daha doğrudur. Böylelikle korkuyu yenmede daha çabuk başarı elde edilmiş olur.

Seviye farklılıkları

Özel yüzme dersleri dışında yapılan eğitimlerde kişilerin seviye farklılıklarının olması ve bu seviye farklılıklarından dolayı ayrı ayrı program verilemeyeceği için bireysel dersleri tercih etme sebebi olmaktadır.

Kişiye özel çalışma

Yüzme eğitimleri, daha önce de belirttiğim gibi esnek zaman kullanılması ve eğitmenin kişiye özel program içerisinde, her seviyedeki bireye ayrı hitap etmesi özel yüzme derslerini cazip hale getirmektedir. Bunun sonucunda çalışmalardan istenilen verimin alınması, iyi bir tekniğe sahip olup performansın ilerilere taşınması açısından daha etkili  bir yöntemdir.

İleri seviye yüzme

İleri seviye yüzme eğitim almak isteyen bireyler, kendilerine has antrenman programı düzenlenmesi, diğer stilleri öğrenmek ya da daha iyi bir seviyeye getirmek ve yüzmeyi bir yaşam tarzı haline getirme düşüncesi ile bireysel antrenör tercihini kullanıp derslerini özelleştirirler.

Zaman faktörü

Hızlı bir şekilde yüzme öğrenmek isteyen kişiler, yakın zamanda tatile gitmeyi düşünenler özel yüzme dersi alabilirler.

Havuz tercihleri

Özel yüzme derslerinde havuz tercih hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğitim almak istediğiniz eğitmenin belirlediği havuzu kullanmakla beraber, ders almak isteyen kişiler evlerinin, sitelerinin ya da kendilerinin belirlediği havuzlarda eğitim alıp özel yüzme derslerini daha konforlu hale getirmeleri mümkündür.